Koronavirüs Kaygısı

Değerli Danışanlarımız

Dünyada ve yakın zamanda ülkemizde de ortaya çıkan koronavirüs vakaları sebebiyle halk olarak derin bir kaygı içindeyiz .

Bu süreç içinde sakin kalmaya çalışmak ,önce kendi beden ve ruh sağlığımızı korumak sonra bunu çocuklarımıza aşılamak en önemli görevimizdir . Çünkü çocuklarımız bizlerin duygu durumdan hemen etkilenebilmektedir.

COVİD-19 salgının pandemi ilan edilmesiyle toplumsal kaygı seviyesi çok fazla artış gösterdi ve bu gayet normal bir durumdur . İnsanlar bilinmeyen tehditlere tanıdık ve alışılmış tehditlerden daha fazla duygusal tepki verme eğilimindedir .

Bu üzüntü ,kaygı ,depresyon halinden çıkabilmemiz adına sizlere yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Öncelikle bir eylem planı gerçekleştirin .Riski azaltmak için atacağınız adımların başında ,ellerinizi iyi yıkamak seyahatlerinizi sınırlamak ile başlayabilirsiniz.

Sadece attığınız adımların saygın kaynaklar tarafından önerilen eylemler olduğundan emin olun .Çünkü sürü psikolojisi içinde kalmak hem size hem sevdiklerinize zarar verecektir .

Nasıl mı ?

Sırf başkalarının maske takması ,gıda stoklaması ,temizlik ritüelleri ve aynı şeyleri yapmak zorunda olmanız anlamına gelmeyebilir . Bu şekilde davranmak yapıcı değil yıkıcı bile olabilir .

Sakin bir şekilde öncelikle kendinizin ve ailenizin ihtiyaçlarını listeleyin .

Bir diğer önemli konuda medya kullanımınızı sınırlayın ,bu hastalığın ne kadar hızlı yayıldığından yada ölüm vakalarından bahseden medya haberlerini ,whatsaap grup mesajlarını okumak kaygınızı daha da arttıracaktır .

Güvenilir kaynaklardan gelen haberleri okuyun .Sağlık bakanlığı kaynaklarına ve Dünya Sağlık Örgütü açıklamalarına yer verin .

Bunların yanı sıra kişisel bakım ve hijyene önem verin .Uykunuzu yeterince almak ,sağlıklı beslenip diyet uygulamak ,evde spor yapmak ,kitap okumak ve çocuklarımızı buna teşvik etmek , birlikte filim izlemek ,resim yapmak gibi etkinlikleri çoğaltın . Hem ailece kaliteli zaman geçirmiş olucaksınız hemde virüsün kaygı ortamından uzaklaşmış . Ruh sağlığını korumak kişisel bakımın en önemli parçasıdır .

Yaşamış olduğunuz endişe ve stresi anlıyoruz ,bu süre boyunca kendinizi çaresiz de hissedebilirsiniz ancak bu stratejileri takip etmek kaygının sorun haline gelmesini önlemeye ve salgının sürecini daha etkili bir şekilde atlatmanızı sağlar .

Her gün ,her yönden ,her durumda daha iyiye.

Mevlanın yine güzel sözleri ile bitirirken siz sevgili danışanlarımız, Sağlıkla kalın .

Unutmayın tüm iyi şeyler sabırdan sonra gelir .